Jak se vyrábí alkohol?
Jako milovníci alkoholu bychom měli vědět, jak alkohol vzniká. Samozřejmě, že je větší sranda ho jen pít, ale znát nějakou tu teorii taky není úplně od věci. Proto píšeme tento článek. Něco a se přiučíte a navíc budete mít čím machrovat večer v hospodě. To zní jako výhra, ne? Dozvíte se vše od biologických základů až po to, jak důležitá je při výrobě průmyslová vzduchotechnika. Tak jdeme na to.
Základy alkoholu
Určitě víte, že existuje více druhů alkoholu. Ten který pijete, abyste na chvilku vypli a ten, po jehož vypití vypnete napořád. Příkladem takového jedovatého alkoholu je isopropylalkohol, který se používá jako čistící prostředek. A když víte, že je schopný odstranit lihovku během několika vteřin, nejspíš takovou věc moc pít nechcete.
Alkoholu, který se pije o něco lépe, se říká ethanol. Alkoholické nápoje, které obsahují právě ethanol se dělí na fermentované a destilované. Dá se ale říct, že na způsobu výroby nápoje nezáleží. Ať už pijete cokoliv, ethanol je jedna a ta samá věc. Rozdíl je pouze v koncentraci.
Fermentované nápoje
Fermentované alkoholické nápoje vznikají pomocí metabolického procesu, kdy kvasnice přetvářejí cukr na ethanol. K tomu, aby mohly kvasnice pracovat, potřebují uhlovodíky. A typ uhlovodíku ovlivňuje to, jaký bude finální produkt. A jaké jsou příklady fermentovaných alkoholických nápojů?
- Pivo
- Víno
- Cider
Destilované nápoje
Destilace se používá pro ty nápoje, které mají vyšší koncentraci ethanolu. Při destilaci dochází k odloučení vody od alkoholu. Protože alkohol dosáhne bodu varu dřív než voda, může se zachytávat jeho pára, která se potom přetvoří zpět na kapalinu. Tento proces můžete opakovat kolikrát chcete. Destilovaný produkt je vhodné nechat nějakou dobu stát – dochází ke změně a přidání chuti. Destilované nápoje většinou vznikají destilací těch fermentovaných.
- Brandy je destilované víno
- Whiskey vzniká destilací určitého typu piva
Doma to nezkoušejte
Domácí výroba alkoholu je tak nebezpečná, že je dokonce zakázaná. Chemie není jenom sranda s výbušninami. Výrobu alkoholu je lepší nechat odborníkům v průmyslu, kteří mají k dispozici právě třeba průmyslovou vzduchotechniku a průmyslové odsávání a hlavně potřebné znalosti. Na vás pak zbývá ta zábavná část – pití.