Odsávání prachu a plynu se hodí i při ohňostroji
Průmyslový prach a znečišťování pracovišť drobným neviditelným prachem je opravdový problém. Ten se týká většiny provozů, kde dochází ke svařování, broušení kovů nebo dřeva. Každému je jasné, že na to stačit vysavač nebude. Takto velké objekty se čistí pomocí průmyslového odsávání.
Škodlivé účinky prachu
Prach je bezesporu škodlivý a mnoho z vás by se divilo do jaké míry! S tímto všudypřítomným nepřítelem se setkáváme doma i v práci či venku. Jenomže je prach a prach. Ten který škodí vzniká průmyslovou činností a je specifický velmi malým rozměrem ale za to ostrými zlomy. V plicích vniká hluboko až do sklípků, kde se trvale umístí a způsobuje zde záněty. Z toho důvodu dochází k monitoringu prašnosti a kategorizaci pracovišť dle norem.
Již jsem avizoval, že škodlivé prachové částice vznikají jako vedlejší produkt v průmyslu. Velikost se pohybuje okolo 1-100 µm. Vstupní branou jsou plíce, které slouží jako filtr. Mnoho z prachových částic se z nich bez větších problémů dostanou přirozeným čistícím systémem. Jenomže tyto ostré nikoliv. Plíce poté dráždí a nastávají zdravotní komplikace.
Energetické výhody průmyslového odsávání
Kromě čistého prostředí pro zaměstnance vynikají průmyslové filtrace také v energetické úspornosti. Při projektování nové vzduchotechniky a filtračních systémů je nutné dbát na:
1. Slučování pracovišť do celků
Vhodným řešením je centrální filtrační systém, který odvádí škodliviny ze všech pracovišť. Pokud zvolíte naopak jednotlivé odsávače, nedocílíte energetické bilance a efektivního využití frekvenčních měničů. Z toho vyplývá, že spotřebujete větší množství elektrické energie.
2. Slučování operací do jednoho vzduchového systému
Moderní filtrační systémy umí filtrovat například prach z brusky a plyn ze svařovny. Chcete-li mít jistotu, že to bude fungovat, sáhněte po systémech s vysokopodtlakovým principem. Ty kromě dýmu a prachu dokáží odfiltrovat také prach vytvořený například ručním nářadím.
3. Co nejkratší potrubí
Abyste docílili efektivního filtračního a sacího výkonu, sestavte systém s co nejkratších úseků. Čím dál je totiž filtrační jednotka a ventilátor od místa vzniku škodlivin, tím větší výkon musí ventilátor vynaložit a to se rovná větší spotřebě energie a námaze samotného ventilátoru.
4. Automatika řízení
Většina systému dnes disponuje funkcí automatického startu a odstavení filtračního systému bez nutnosti zásahu. Součástí je i systém zcela automatické regulace v závislosti na aktuálně požadovaném výkonu podle znečištění vzduchu prachem a plyny.